جی پی اس, ردیاب, ردیاب جی پی اس, ردیاب خودرو

نحوه ی کار ردیاب جی پی اس برای خودرو

ردیاب جی پی اس برای خودرو2

ردیاب جی پی اس برای خودرو یکی از بهترین امکانات محافظتی است که تا کنون برای خودرو ها به وجود آمده. سیستم مکان یابی جهانی یا همان جی پی اس دستگاه هایی قابل حمل هستند. این دستگاه ها به مدیران ناوگان ها، والدین و صاحبان وسیله ی نقلیه اجازه می دهد تا خودروی خود را نظارت و ردیابی کنند.

نحوه ی کار ردیاب جی پی اس برای خودرو

ردیاب جی پی اس برای خودرو یکی از بهترین امکانات محافظتی است که تا کنون برای خودرو ها به وجود آمده. سیستم دزدگیر محدودیت هایی دارد و محافظت محدودی از خودروی شما می کند. همچنین پس از اینکه اتومبیل توسط سارق دزدیده شود، دیگر هیچ نوع دسترسی به آن ندارید. اما در مورد ردیاب های جی پی اس اوضاع متفاوت است.

ردیاب های جی پی اس متشکل از سیستم مکان یابی جهانی یا همان جی پی اس دستگاه هایی قابل حمل هستند. این دستگاه ها به مدیران ناوگان ها، والدین و صاحبان وسیله ی نقلیه اجازه می دهد تا خودروی خود را نظارت و ردیابی کنند. ردیاب جی پی اس برای خودرو این امکان را فراهم می کند تا در لحظه سرعت و داده های مکانی را به نمایش در بیاورد.

البته مدل های ارزان قیمت تر این سبک از اطلاعات را برای استفاده های بعدی ذخیره می کند. با بهره بردن از GPS خودرو می توانید در زمان های واقعی هشدار هایی را تنظیم کنید. برای مثال اگر راننده سرعت بیشتر از حد مجاز داشت یا از مسیر خود منحرف شد، هشداری داده شود.

ردیاب جی پی اس برای خودرو1

ردیاب جی پی اس برای خودرو چگونه کار می کند؟

ردیاب های جی پی اس از شبکه های ماهواره ای جهت تشخیص مکان وسیله ی نقلیه بهره می برند. ایده ی اصلی این است که ردیاب GPS با استفاده از فرایندی به نام trilateration برای تعیین مکان فیزیکی بر اساس فاصله، از سه ماهواره ی GPS استفاده می کند. این دقیقا همان تکنولوژی است که در سیستم ناوبری خودروی شما مورد استفاده قرار می گیرد.

البته بین سیستم ناوبری یا رهیاب و ردیاب جی پی اس برای خودرو تفاوت هایی وجود دارد. سیستم ناوبری مکان شما و مسیر حرکت را به نمایش در می آورد. ردیاب GPS در هر لحظه از زمان می تواند موقعیت شما را مشخص کند و تمام مسیر های رفت و آمد و عادات رانندگی شما را ثبت کند.

زمانی که ردیاب GPS قادر است تا موقعیت مکانی خود را ارسال کند، این دقیقا همان تکنولوژی است که تلفن همراه شما از آن استفاده می کند تا تماس برقرار کند و به اینترنت متصل شود. این یکی از دلایلی است که برخی ردیاب ها نیاز به پرداخت هزینه  اشتراک ماهانه دارند.

ردیاب جی پی اس برای خودرو2

ردیاب جی پی اس برای خودرو چه کاربردی دارد؟

هدف اصلی ردیاب های GPS خودرو این است که همواره به شما بگوید خودروی شما در کجا قرار دارد. و سناریو های متفاوتی وجود دارند که این ردیاب ها چگونه به شما کمک می کنند. برای مثال اگر اتومبیل شما دزدیده شد اما شما یک ردیاب در آن داشتید، می توانید محل دقیق خودروی خود را به پلیس اعلام کنید. همچنین در بین والدین نیز استفاده از ردیاب GPS امری نسبتا مرسوم شده است.

با نصب ردیاب در ماشین فرزند خود می توانید محل هایی را که به آن رفت و آمد دارد را مشاهده کنید. همچنین می توانید سرعت رانندگی فرزند خود را نیز بررسی کنید.

برای کمپانی هایی که شامل تعداد زیادی اتومبیل سواری یا کامیون هستند نیز این ردیاب ها کارایی دارند. افرادی از این تکنولوژی برای دانستن محل خودرو های خود در زمان بهره می برند. گروهی نیاز دارند مسافت پیموده شده را به دست آورند تا بتوانند هزینه های آن را محاسبه کنند.

استفاده از ردیاب جی پی اس برای خودرو قانونی است؟

قوانین عمومی این را می گویند که اگر اتومبیل متعلق به شماست، می توانید آن را ردیابی کنید. حال فرقی ندارد اتومبیل شخصی خودتان یا اتومبیلی باشد که در شرکت شما مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین اگر می خواهید اتومبیل فرزند خود را ردیابی کنید یا دستگاه را در اتومبیل شرکت خود قرار دهید، کار شما قانونی است.

اگر اتومبیل متعلق به شما نباشد، نصب ردیاب جی پی اس برای خودرو مسلما غیر قانونی است. البته نیروی پلیس از این امر مستثنی است. پلیس می تواند برای انجام تحقیقات در پرونده ها با کسب مجوز قانونی اقدام به ردیابی خودرو ها کند. البته در صورت عدم دریافت مجوز، ردیابی خودروی دیگران توسط پلیس نیز غیر قانونی است.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه در “1”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *