جی پی اس, ردیاب, ردیابی افراد

معرفی انواع جی پی اس

تعریف

جی پی اس بهترین ابزار برای ردیابی و جهت یابی است که امرزوه کاربردهای وسیعی پیدا کرده است. این تکنولوژی ابتدا توسط ارتش آمریکا برای اهداف نظامی مورد استفاده قرار گرفت. در آن زمان ارتش آمریکا برای شروع عملیات نظامی در قسمتی کویری در کشور عراق نخستین بار از این دستگاه استفاده کرد. پس از این واقعه کاربردهای این تکنولوژی گسترش پیدا کرد.

در سال های اخیر جی پی اس هایی با کاربردهای متنوع روانه بازار شده است. از جی پی اس ها برای ردیابی افراد، ماشین های سبک و سنگین، حیوانات و حتی اشیاء مختلف مثل کیف پول و کمربند نیز استفاده می شود.

اغلب افراد جی پی اس را به عنوان دستگاهی برای ردیابی خودروهای مسروقه می شناسند اما جالب است بدانید این تکنولوژی هم اکنون در صنایع متنوع کاربردهای بسیاری پیدا کرده است. جی پی اس ها اشکال مختلفی دارند، مثلا ردیاب افراد را می توان در اشیاء مختلف مانند ساعت مچی، کفش هوشمند، کمربند و حتی به صورت زیردستی نیز جاسازی کرد.

ردیاب های خودرو نیز در اشکال و اندازه های متنوع در بازار موجود است. این ردیاب ها آهنربایی بوده و اندازه های متنوعی دارند و به همین دلیل برای انواع اتومبیل ها مناسب می باشند. ردیاب ها را می توان در بخش هایی از خودرو جاساز کرد که حتی در صورت سرقت نیز قابل رویت نباشند.

به طور کلی جی پی اس امکان ردیابی آنلاین و دقیق اطلاعات افراد، اشیاء و … را از طریق ماهواره های مستقر در مدا زمین فراهم کرده است. در این مقاله شما را با انواع جی پی اس و کاربردهای هر یک آشنا می کنیم.

انواع جی پی اس

  • جی پی اس برای ردیابی افراد

یکی از کاربردهای جالب جی پی اس امکان ردیابی افراد در هر موقعیت مکانی و زمانی است. ردیاب های شخصی اشکال و اندازه های مختلفی دارند و برای ردیابی افراد مختلف مانند سالمندان، بیماران، کودکان، زندانیان و دیگر افراد استفاده می شوند.

در واقع ردیاب شخصی امنیت افراد را بیشتر می کند. برخی ردیاب های شخصی امکان تماس دو طرفه را نیز فراهم کرده است.

  • جی پی اس خودرو

یکی از پرکاربردترین انواع جی پی اس ردیاب های خوردو می باشند. جی پی اس تحول عظیمی در صنعت حمل و نقل ایجاد کرده است و امکان ردیابی آنلاین انواع خوردوهای سبک و سنگین، تعیین میزان سرعت مجاز، مسیرهای مجاز، میزان سوخت ماشین و … را فراهم کرده است.

جی پی اس خودرو معمولا هر 3 ثانیه یک بار آپدیت شده و در هر لحظه قادر به ارسال گزارشی کامل بر روی موبایل یا لپ تاپ شماست. این نوع ردیاب ها کاربردهای نظامی گسترده ای نیز دارد.

  • جی پی اس حیوانات

جی پی اس کاربردهای جالب دیگری نیز دارد یکی از این کاربردها امکان ردیابی انواع حیوانات است. جی پی اس برای ردیابی حیوانات بزرگ و کوچک حتی برای ردیابی پروانه ها و سنجاب ها نیز استفاده شده است. از جی پی اس ها برای ردیابی حیوانات خانگی نیز استفاده می شود تا در صورت گم شدن به سرعت بتوان آن ها را ردیابی کرد.

  • ردیاب کالا

یکی دیگر از کاربردهای جالب جی پی اس امکان ردیابی اشیاء و کالاهای مختلف است. این ردیاب ها انواع متفاوتی دارند و برای ردیابی کانتینرهای حاوی محموله کالا نیز مورد استفاده قرار می گیرند. ردیاب های کوچک کالا برای ردیابی ساک، چمدان و حتی کلید های خانه نیز استفاده می شوند. کاربرد دیگر این ردیاب ها قابلیت ردیابی اشیاء با ارزش موزه هاست. امروزه برای هر نوع کالایی ردیاب بخصوصی ساخته شده است به طوری که حتی در صنعت پزشکی و برای ردیابی اعضای مختف بدن نیز از این تکنولوژی استفاده می شود.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه در “2”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *