جی پی اس, ردیاب, ردیابی وسیله

آشنایی با جی پی اس و ردیاب

جی پی اس چیست؟

جی پی اس در واقع مخفف کلمه انگلیسی Global Positioning System یا همان سیستم موقعیت یابی جهانی است. جی پی اس سامانه ای متصل به 24 ماهواره است که دائما در حال چرخش دور زمین و مکان یابی افراد، اشیاء و … است. این ماهواره ها قادر هستند تا اطلاعات دقیقی از اجسام مختلف روی زمین، به سیستم های مشخص شده ارسال کنند.

جی پی اس در واقع یافتن موقعیت مکانی و جغرافیایی شئ مورد نظر را، بر روی انواع گیرنده های زمینی امکان پذیر ساخته است. با نصب جی پی اس در اشیاء مختلف، می توان آن ها را در هر زمان و مکان شناسایی نمود.

تکنولوژی جی پی اس قادر است اطلاعات لازم از شئ مورد نظر را از طریق ردیاب های مختلف مانند ردیاب موبایل، ردیاب خودرو، ردیاب شخصی و ردیاب حیوانات ارسال کند. جی پی اس انواع مختلفی دارد و یک تکنولوژی متفاوت با تلفن و اینترنت می باشد.

جالب است بدانید جی پی اس می تواد بدون وجود اینترنت یا تلفن نیز کارایی داشته باشد. البته از طریق تلفن یا اینترنت می توان اطلاعات بهتری از جی پی اس ها دریافت کرد اما بدون وجود این دستگاه ها نیز می توان از جی پی اس استفاده کرد.

تاریخچه جی پی اس

تاریخچه پیدایش جی پی اس

اولین جی پی اس ها در سال 1973 میلادی به کار گرفته شدند. در این سال وزارت دفاع آمریکا توانست با ارسال و استقرار 24 ماهواره به دور زمین اطلاعات جغرافیایی لازم را در مورد نیروهای نظامی خود در تمام نقاط جهان کسب کند.

استفاده از تکنولوژی جی پی اس در سال های بعد عمومی تر شد. با پیشرفته تر شدن این تکنولوژی جی پی اس به یکی از مهمترین ابزار برای ساخت انواع ردیاب نظامی و غیر نظامی، ردیاب انواع ماشین های سبک و سنگین، ردیاب شخصی، جی پی اس خودرو و ردیاب موبایل تبدیل شد.

در سال 1980 تحول عظیمی در تکنولوژی ردیاب ها رخ داد و اولین ردیاب های غیرنظامی در آمریکا ساخته شد. در همین دهه و در مدت بسیار کوتاهی انواع مختلفی از جی پی اس ها تولید شد. امروزه در سراسر جهان شرکت های بزرگی برای ساخت ردیاب و جی پی اس فعالیت می کنند که قادر به ساخت کوچکترین ردیاب و جی پی اس، ردیاب مخفی و انواع مختلفی از وسایل مجهز به جی پی اس هستند.

ساختار جی پی اس

ساختار جی پی اس

جی پی اس از بخش های مختلفی تشکیل می شوند اما به صورت کلی دارای 3 قسمت اصلی فضایی، کنترل و کاربر هستند.

  • قسمت فضایی جی پی اس

این قسمت مربوط به ماهواره های مستقر بر روی مدارهای دور زمین است که مرتبا اطلاعات جغرافیایی و موقیعت مکانی شئ مورد نظر را به بخش کنترل جی پی اس ارسال می کنند. ماهواره های متصل به سامانه جی پی اس بین بین 24 تا 32 عدد هستند.

  • قسمت کنترل زمینی جی پی اس

این قسمت در واقع همان ایستگاه های زمینی جی پی اس در جهان است. در جهان تنها 5 ایستگاه زمینی جی پی اس وجود دارد که مهمترین آن ها در کشور آمریکا قرار دارد و نام این ایستگاه کنترل زمینی، کلرادو اسپرینگ است. چهار استگاه زمینی فرعی جی پی اس نیز در چهار نقطه مختلف زمین قرار داد. وظیفه این پنج ایستگاه زمینی، دریافت تمام داده های جی پی اس از ماهواره ها و بخش فضایی است.

  • قسمت کاربری جی پی اس

سومین قسمت اصلی در جی پی اس ها بخش کاربری آن هاست. گیرنده های جی پی اس در این قسمت همه داده ها را دریافت کرده و اطلاعات بسیار مهمی مانند موقعیت مکانی، مسیر حرکت، میزان سرعت، جهت یابی و… را در اختیار شما می گذارند.

  • دقت اندازه گیری در انواع جی پی اس

امرزوه دستگاه های جی پی اس متنوعی با بازار آمده است که مهمترین آن ها دستگاه های ردیاب خودرو، ردیاب شخصی، ردیاب حیوانات و ردیاب موبایل هستند. این دستگاه های دقت متفاوتی دارند. مثلا جی پی اس دستگاه های موبایل در مناطق باز بهتر قابل ردیابی است اما در مکان های بسته به علت وجود انسدادهای سیگنال های جی پی اس، امکان ردیابی و دریافت اطلاعات بسیار کاهش می یابد.

ردیاب خودرو

جی پی اس و ردیاب خودرو

یکی از پرکاربردترین انواع ردیاب های موجود، ردیاب های خودرو است. این ردیاب ارزشمند امکانات متنوعی مانند جهت یابی، تعیین مسیرهای مجاز و میزان سرعت مجاز، افزایش ایمنی و یافتن خودروهای مسروقه را فراهم کرده است.

این نوع جی پی اس ها در مکان ها ی مختلف به راحتی قابل ردیابی هستند و برخلاف ردیاب موبایل در مکان های مختلف مانند مکان های بسته یا کورترین نقاط جهان نیز قابل ردیابی هستند.

ریاب های خوردو انواع مختلفی را شامل می شوند و برای نصب بر روی انواع خودروهای سبک و سنگین مناسب هستند. برای تهیه و کسب اطلاعات بیشتر در مورد جی پی اس و ردیاب خودرو با ما تماس بگیرید.

4 thoughts on “آشنایی با جی پی اس و ردیاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *